Підшипники ковзання і кочення: основні типи підшипників та їх порівняння

Підшипники ковзання і кочення: основні типи підшипників та їх порівняння

Підшипник – це технічний пристрій, який є частиною опори, що підтримує вал, вісь або іншу конструкцію, фіксує положення в просторі, забезпечує обертання, коливання або лінійне переміщення з найменшим опором, сприймає та передає навантаження на інші частини конструкції. Складно уявити без нього машину або агрегат.

Основні типи підшипників: підшипники ковзання і кочення, газодинамічні підшипники, гідростатичні підшипники, магнітні підшипники. Основні типи, які застосовуються в машинобудуванні, – підшипники кочення та підшипники ковзання.

Найбільш вживаний тип – підшипник кочення, причому цей тип дуже різноманітний. Тіла кочення бувають сферичні, роликові, бочкоподібні, голчасті. Як матеріал для тіл переважно використовується сталь. В особливо агресивних середовищах застосовують скляні або полімерні тіла коченняНа внутрішньому кільці по зовнішній стороні та по внутрішній стороні зовнішнього кільця проточується жолобок. Ці канавки є доріжками для тіл кочення. У такий спосіб кулі обертаються, точково торкаючись дна жолобка і його стінок. Роликові тіла при обертанні торкаються всієї площини канавок. Тут повинен бути сепаратор, щоб створити напрямок руху тіл та забезпечити дистанцію між ними. Але є моделі без сепаратора – вони витримують більше навантаження на вузол, але швидкість обертання значно менша.

За напрямком навантаження на вісь вала є радіальні (сприймають виключно радіальне навантаження), упорні (сприймають тільки осьове навантаження) та радіально-упорні підшипники (здатні сприймати комбіновані навантаження, тобто радіальні і осьові одночасно або по черзі).

Залежно від кількості рядів тіл кочення підшипник може бути однорядним, дворядним і багаторядним. Дворядні і багаторядні переважно упорні або радіально-упорні і здатні витримувати значно більші навантаження, ніж однорядні. Підшипники із захисною кришкою більш довговічні і вимагають меншої уваги на обслуговуванні. Відкриті ж можуть швидко вийти з ладу при недостатній кількості або неякісному мастилі і потраплянні сторонніх предметів. Для підшипників кочення застосовують різноманітні види мастил: рідкі (різні масла), пластичні (солідол), тверді (графітове мастило).

Підшипник ковзання. В цьому типі підшипника тертя виникає при ковзанні зістикованих площин вала і втулки. Тіл кочення тут немає. Отже, корпус, втулка переважно з чавуну або іншого антифрикційного металу та пристрій для мастила, що виводить відпрацьоване мастило та додає нове, – така структура підшипника ковзання. Під час руху вала мастильний матеріал відокремлює вісь від вкладиша, зменшуючи цим силу тертя. Однак при пуску вал деякий час торкається стінок підшипника, для цього і потрібен шар антифрикційного металу. Так працює підшипник ковзання. Він також буває радіальним, упорним та радіально-упорним.

Однак ця класифікація певною мірою носить умовний характер, тому що багато типів підшипників можуть задовольняти різні вимоги. Наприклад, кульковий радіально-упорний підшипник здатний сприймати, крім радіального, й помірне осьове навантаження, у зв’язку з чим при великій частоті обертання його застосування більш виправдане, ніж упорного. Тому немає жорстких правил у виборі типу підшипника. Крім того, конструктору машини часто доводиться приймати рішення в умовах суперечливих вимог.

Тому розглянемо ці два типи підшипників на предмет переваг та недоліків

Підшипник ковзання має ряд переваг, які відрізняють його від підшипника кочення:

1. Роз’ємне виконання. Це величезний плюс для використання в двигуні внутрішнього згоряння. На колінчастий вал неможливо надіти підшипник кочення, і тому застосовують підшипник ковзання.      

2. Економний варіант для застосування на великих за діаметром валах.

3. Здатні працювати у воді.

4. При ремонті не виникає необхідність демонтувати інші деталі.

5. На відміну від кулькопідшипників можуть сприймати великі вібраційні, а також ударні навантаження.

6. Розміри підшипників радіального типу порівняно невеликі. Є можливість регулювання проміжку між валом і втулкою.

7.  Прості в тихохідних машинах.

8.  Надійні в приводах з високою швидкістю.

9.  Безшумна робота.

Однак і у підшипників кочення є свої переваги:

1. Матеріали для виготовлення дешевші.

2. Не вимагають постійного нагляду за мастилом.

3. Немає збільшеного тертя при пуску.

4. Менша витрата мастильних матеріалів.

5. Менша сила тертя.

6. Розмір підшипників упорного типу менший.

У кожного виду підшипника є свої переваги і слабкі сторони, що дозволяє застосовувати конкретний тип при певних умовах. Їх обєднує лише одне – мета: опора для вала і створення мінімального тертя при роботі.

При виборі необхідного підшипника зверніться до компанії “Вікторія”, лідера серед дистрибюторів тіл кочення, підшипників, а також галтувальних та помольних тіл, кульок, цильпебсів тощо. Кваліфіковані менеджери-консультанти допоможуть вам визначити, який саме підшипник необхідний для Вашого механізму, найкраще підходить з погляду умов праці та навантаження.

Перелік підшипників та їх характеристики Ви також знайдете в каталогах компанії.

Написати нам
 

Коментарі (Коментарі можуть вносити тільки зареєстровані користувачі. )

 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

Ви впевнені, що хочете повідомити адміністрацію порталу про те, що користувач порушує правила коментування та розміщення контенту?


Повідомити

Відмінити
 
 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

 

Інші статті підприємства

Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create